Ako vybrať matrac
Pre svojich blízkych a seba by sme vždy mali chcieť to najlepšie. Viete však, čo máte od matrac vôbec očakávať? Každý matrac je iná. Ortopedická nie je rovnaká ako tá zdravotná, rôzne typy matracov vyžadujú rôzne rošty, apod. Pred samotným výberom je potrebné usporiadať jednotlivé informácie a presne vedieť, čo potrebujem poznať.
1. Skontrolujte stav roštu
Možno sa presvedčíte, že je vhodné zakúpiť nový rošt spolu s matracom. Ak sa však rozhodnete, že ten pôvodný postačí a ponecháte si ho, nezabudnite si zapísať typ, rozmer a hlavne nosnosť.
2. Zvážte, koľko chcete do obstarania matraca investovať
Samozrejme, lacná matrac toľko nezaťaží váš rozpočet, ale na druhú stranu málokedy uspokojí všetky naše potreby. Za niekoľko mesiacov potom zistíme, že nám nevyhovuje.
3. Vyberte si najvhodnejší materiál - tu je krátky zoznam výhod a nevýhod jednotlivých typov
- Pružinové matrace – oproti starým pružinovým matracom dnes už nehrozí, že by vás pružiny pichali do chrbta. Pružiny sú chránené vrstvou vysoko gramážneho filcu, čo zabraňuje ich prenikaniu z matraca. Výhodou je potom priaznivá cena a vysoká priedušnosť, takže im nevadí ani doskové rošty.
- Latexové matrace – majú obľubu pre svoju veľmi dobrú elasticitu a ortopedické vlastnosti. Navyše sú hypoalergénne, ale zase môžu mať vyššiu cenu.
- Polyuretanové matrace (PUR pěna) – ak nechcete, aby sa vám matrac ľahko preležala, vyberajte matrac so spevneným stredom. Tu je totiž garantovaná vyššia odolnosť. Tieto matrace patria do nižšej cenovej kategórie.
- MATRAC z HR peny - má výborné ortopedické vlastností a je tiež hypoalergénny. Tento materiál veľmi často tvoria jadro tzv. Sendvičové matrace.
- Matrac z lenivej peny (pamäťovej peny) - jedná sa o kombináciu PUR a HR peny. Kombinuje ich vlastnosti, predovšetkým teplotné rozťažnosť, vďaka ktorej sa minimalizuje možnosť preležaniu.
4. Zamyslite sa, či chcete niektorý špeciálny typ - iste ste narazili na pojmy zónovanie matraca či sendvičový matrac, ale čo si pod tým predstaviť?
-
VISCOFLEX - sendvičová matrace z
elastické sedmizónové studené pěny - Zónový matrace – povrch matraca je rozdelený do niekoľkých zón s odlišnou tuhosťou. Napríklad v oblasti bedier by mala byť matrac mäkší pre ľahké "zaborenie" a naopak chrbtica by mala mať tvrdšie podklad, aby bola v ideálnej polohe. Tu platí, že čím viac zón, tým vyššia kvalita a komfort.
- Zelená matrace (BIO matrace) – sú to matrace tzv. Prírodných materiálov.
5. Zdravotné, alebo ortopedické matrace?
Ak sa rozhodujete medzi zdravotnou a ortopedickú matracov, odpovedzte si na otázku: "Pre koho matrac vyberáme?" Ak chceme matrac pre alergika, teda hypoalergénne, hygienickú, alebo potrebujeme matrac pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko, musíme zvoliť matrac zdravotné, ktorá disponuje certifikátom . Ak však požadujeme stabilnú oporu kostrového systému, potom vyberieme matrac ortopedickú, ktorá je testovaná na správne rozloženie tela.
6. Základom pohodlie je správny rozmer - aby bol spánok naozaj komfortné, mala by matrac spĺňať základné parametre.
- Dĺžka aspoň o 20 cm dlhší, než je vaša výška.
- Šírka jedného lôžka by mala byť minimálne 70 cm.
- Ideálna výška je potom doporučovaná najmenej 15 cm, pretože nižšie matrace sa veľmi ľahko preleží a stratí svoju kvalitu.
Aby sme zistili, či sa jedná o naozaj kvalitný matrac, postačí sa zamerať na to, či matrac disponuje známymi certifikáty. Najznámejšími sú Ergochceck, EUROLATEX Eco Standard, Ökotest Standard 100 a množstvo ďalších.
8. Nezabudnite na pravidelnú starostlivosť
Matrac potrebuje určitú starostlivosť. Nezabúdajte preto pravidelne prať poťah matraca, vetrať ju a minimálne raz za mesiac matrac otočiť. Zabránite tak preležaninám a matrace si zachová svoje vlastnosti o mnoho dlhšie.
Ak vyberáte vhodný matrac, nezabudnite pri svojich potulkách internetom navštíviť náš obchod Matrace Grossmann, kde si určite vyberiete tú pravú práve pre Vás. A ak si nebudete istí, nechajte si poradiť od nášho vyškoleného personálu.